Zwracamy się z prośbą o przekazanie 1 % podatku bądź darowizny na rzecz naszego syna Oliwier więcej »
ZAPROSZENIE Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Wielkopolska Izba Le więcej »
Wielkopolska Izba Lekarsko-Weterynaryjna w Poznaniu zaprasza lekarzy weterynarii wraz więcej »
INSTRUKCJA DLA LEKARZY WETERYNARII WYDAJĄCYCH PASZPORTY DLA ZWIERZĄT DOMOWYCH W ROZUMIENIU ROZPORZĄDZENIA NR. 998/2003/WE Z DNIA 26 MAJA 2003 ROKU
1. Paszporty wystawiane są dla psów, kotów i fretek.
2. Psy i koty poniżej trzeciego miesiąca życia nie mogą być przemieszczane do innych krajów Unii Europejskiej, chyba że kraj docelowy dopuszcza taką możliwość.
3. Wpisy do paszportu i kwestionariusza zwrotnego muszą być dokonane starannie, czytelnie, pismem drukowanym. Przy wypełnianiu druków paszportu i druku zwrotnego należy używać oficjalnych nazw państw zawartych w Traktacie Akcesyjnym wg wykazu jak poniżej:
(Oficjalne nazwy państw zawarte w traktacie akcesyjnym Unii Europejskiej )
Takimi nazwami państw należy posługiwać się przy wypełnianiu druków paszportów !
4. Za prawidłowe wypełnienie paszportu odpowiada lekarz weterynarii wystawiający paszport. W przypadku popełnienia pomyłki w wypisywanym paszporcie lekarz weterynarii wystawiający paszport musi wypisać nowy druk paszportu. “Zniszczony” druk paszportu należy odesłać do właściwej Izby Okręgowej. Koszt nowego paszportu ponosi lekarz wystawiający paszport.
5. Przed wystawieniem paszportu i przed każdym nowym wpisem do paszportu należy dokonać weryfikacji identyfikacji zwierzęcia poprzez odczytanie tatuażu lub odczytanie czytnikiem elektronicznym nr mikrochipa.
6. Warunki wydania paszportu (kolejno):
Uwaga!
7. Warunki wyjazdu zwierzęcia do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji i na Maltę wymaga przeprowadzenia u zwierzęcia dodatkowego badania serologicznego krwi celem określenia poziomu przeciwciał neutralizujących wirus wścieklizny w laboratorium zatwierdzonym przez Unię Europejską. Dane z wyniku przepisuje się do działu V paszportu.
8. Jeżeli zwierzę posiada lub wykonujemy inne szczepienia to fakt ten odnotowuje się w dziale VIII paszportu.
9. Jeżeli zwierzę zostało poddane leczeniu lub profilaktyce wobec kleszczy dane te wpisuje się w dziale VI.
10. Jeżeli zwierzę zostało poddane leczeniu i profilaktyce echinokokozy dane te wpisujemy w dziale VII.
11. Dział IX i X są wypełniane w przypadku gdy zwierzę wyjeżdża do Irlandii, Wielkiej Brytanii, Szwecji i na Maltę oraz do kraju trzeciego (kraju spoza Unii Europejskiej). Wpisu w dziale IX i X dokonuje uprawniony lekarz weterynarii.
12. Kwestionariusz zwrotny należy przesłać w ciągu 7 dni do Okręgowej Izby Lekarsko Weterynaryjnej, która wydała druk paszportu.
13. Opłata za wydanie paszportu nie zawiera opłaty za oznakowanie zwierzęcia i za szczepienie przeciw wściekliźnie.
14. Od 3 lipca 2011 roku jedyną akceptowalną metodą znakowania psów, kotów i fretek jest identyfikator elektroniczny (mikrochip). Zwierzęta oznakowane jedynie tatuażem powinny być przemieszczane razem z dokumentem potwierdzającym znakowanie tatuażem przed 3 lipca 2011 r
Odnośniki:
Pismo GLW z dnia 13 stycznia 2011 roku, sygn. GIWz.410/PK-1/11. (do pobrania poniżej)
ROZPORZĄDZENIE (WE) NR 998/2003 PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie wymogów dotyczących zdrowia zwierząt, stosowanych do przemieszczania zwierząt domowych o charakterze niehandlowym, i zmieniające dyrektywę Rady 92/65/EWG. (do pobrania poniżej )
UWAGA!!!!
Szanowni Państwo,
1. Aktualna cena wystawienia paszportu dla zwierzęcia w zakładzie leczniczym dla zwierząt wynosi 100 zł.
2. Powstała nowa baza paszportowa.
W związku z tym, że obowiązek wprowadzania danych z paszportów dla zwierząt do elektronicznego systemu prowadzonego przez Krajową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną od 1 lipca 2016 roku spoczywa na lekarzu weterynarii wydającym paszport, istnieje konieczność posiadania własnego, indywidualnego adresu poczty elektronicznej (może to być adres mailowy zlz, ale przypisany wyłącznie do jednej osoby), na który przesłane zostaną dane do logowania się w systemie.
W związku z tym, uprzejmie proszę wszystkich lekarzy weterynarii, którzy posiadają uprawnienia do wydawania paszportów dla zwierząt, tych którzy jeszcze tego nie uczynili, o weryfikację adresu mailowego w biurze Izby.
Bez dopełnienia tego obowiązku, tzn. poinformowania biura Izby o prawidłowym adresie mailowym, nie będziecie Państwo mogli nabyć druków paszportów w biurze Izby, jak również sprzedawać paszportów klientom, wprowadzając numery wykorzystanych paszportów do bazy elektronicznej. To wynika z ustawień nowego systemu elektronicznego - bazy paszportowej.
Na końcu informacji znajduje się link do nowego systemu, a poniżej instrukcja postępowania:
Link do strony wetsystemu: https://wetsystems.org.pl/
Mam nadzieję, że ta krótka instrukcja pozwoli Państwu sprawnie przystąpić do wpisywania wydanych paszportów.
W systemie została wprowadzona modyfikacja, która uniemożliwia, po upływie 2 dni od daty wystawienia paszportu, jego wpisanie do systemu przez wystawiającego paszport lekarza weterynarii.
Prezes Rady WIL-Wet.
lek. wet. Maciej Gogulski